^Back To Top
foto1 foto2 foto3 foto4 foto5

Připravované akce

No events

Login Form

Była svaďba, była

Nutno poznamenat, že k tragickému průběhu nájezdů částečně přispěla i kolaborace místních obyvatel. Na tyto historické skutečnosti odkazuje mnoho dobových zápisů, textů písní, pověstí a dalších artefaktů dochovaných na Moravě a Slovensku. Nakonec i rozšíření jmen jako Turek, Tureček, Kománek na Horňácku odkazuje na tuto nelehkou dobu zcela jednoznačně.

 

 

Była svaďba, była je píseň migrující po značně rozsáhlém území střední Evropy. S jejími variantami se můžeme setkat například v zápise od B. Bartóka (Slovenské ľudové piesne) , ale i v Horňáckém zpěvníku sedláckých J. Miškeříka či v zápisech P. Popelky (Příběhy v písních vyzpívané). Jednu verzi této balady vybral D. Holý na CD Nejen zahrádečky; zde se ale jedná  o dějově odlehčenou variantu, končící značnou náklonností kněze k ženám. Původní text této písně mě natolik zaujal, že jsem přemluvil D. Holého k nahrání ještě druhého, rozšířeného snímku, a to v původní variantě s tragickým závěrem. Textově jsem vycházel z výše uvedených sbírek. Jelikož se jedná o velmi výpravnou píseň, rozhodli jsme se s Musikou Folklorikou o její zpracování v podobě videoklipu. Po velkých přípravách jsme se v polovině listopadu pustili do nahrávání obrazové části klipu. Akce se účastnilo téměř 70 účinkujících, podpořili nás také profesionální herci Sergej Sanža a Filip Chlud a rodilý Turek Selcuk Dogru. Dále hrály členky ženského sboru Oskoruša s tanečníky, členky ženského sboru z Velké nad Veličkou, členové souboru Kužełovjan a mnoho dalších osob z Horňácka. Jsem rád, že se akce zúčastnilo také mnoho příznivců naší školy, současní i bývalí žáci i se svými rodiči, samozřejmě také učitelé nejen z naší ZUŠ. Scénáře a režie se ujala opět  Šárka Hánová, kameru ovládal zkušený Pavel Vrága.

 

    Děkujeme všem účinkujícím za trpělivost při natáčení a za zapůjčení rekvizit. Děkujeme také J. Vysloužilovi, L. Lukácsovi, I. Urbánkovi a Obci Velká nad Veličkou za propůjčení objektů k natáčení. Děkujeme rovněž L. Karáskovi za zapůjčení koně a proškolení „Turka“ k jezdecké scéně.

 

                                           Petr Pavlinec

 

 

 

 

 

Copyright © 2013. Email Marketing Rights Reserved.


Facebook twitter flicker skype youtube digg